הידעת? התיישנות חוב על תשלום דמי ועד בית

ההתיישנות של חוב בגין אי תשלום דמי ועד בית הוא 7 שנים. אך לפני שאתם רצים לתבוע את אותם חובות ישנים חשוב שתכירו מספר סוגיות אותם יש לקחת בחשבון לפני הגשת התביעה.


את אותם 7 שנים מחשבים מהיום בו החוב היה צריך להיות משולם לועד הבית ועד ליום הגשת התביעה. לדוגמא על חוב לא שולם בכל שנת 2008 (מינואר ועד דצמבר של אותה שנה) לא יתאפשר לנו לתבוע במרץ 2015 את החוב לחודשים ינואר-פברואר 2008 גם אם שייכים לאותה שנה קלנדרית בפעילות הועד.

 

כאשר תובעים חוב ישן לועד הבית לא רק תקופת ההתיישנות עומדת לבחינה בבית המשפט אלה גם תקופת ההמתנה שעברה מרגע היווצרות החוב ועד הגשת התביעה אשר נקראת "תקופת ההשתהות". ככל שתקופת ההשתהות של ועד הבית בהגשת תביעה כנגד דייר החייב במיסי ועד ארוך יותר, בהתאם לכך יהיה לו מסובך יותר לטעון ולהוכיח את קיום החוב ואת פעילותו בתום לב.

נכון שלועד הבית זכות לתבוע חוב במשך 7 שנים אך עצם ההמתנה של הועד  בהגשת התביעה במשך זמן רב עשויה לעלות שאלות בדיון המשפטי אשר מחלישות את התביעה כגון: אם הועד פועל בתום לב, האם ויתר הועד על זכויותיו בגביית המיסים כלפי אותו דייר או אף הסכים שלא לגבות את התשלום.

בנוסף לכך יידרש הועד להציג ראיות כדי לבסס את טענותיו בהם: מכתבים לדרישת החוב, פרוטוקולים של אסיפת דיירים, ספר הוצאות והכנסות, פנקס קבלות. כידוע לנו אנשים מחליפים דירות ומקומות מגורים וישנם מקרים בהם הועד שתפקד בעת היווצרות החוב (2-7 שנים הקודמות) כבר אינו משמש בתפקידו ומעבר לכך מכר את דירתו ואינו מתגורר בבניין, מקרים מסוג זה מסבכים את התביעה אף יותר.

 

השתהות ועד הבית בהגשת תביעה לתשלום מיסי ועד מדייר חייב משחקת לידי אותו דייר נתבע אשר יכול לטעון להגנתו כי היות וחלף זמן רב יש בידו קושי לאתר את קבלות התשלום, הוא יכול לעלות טענות כי פנה בזמנו לועד הבית והסדיר את החוב הנטען או יטען כי פנה לועד אשר לא נענה לו. עצם הגשת התביעה לאחר זמן ממושך תקל על אותו דייר להעמיד בסימן שאלה את האופן התקין להתנהלות של ועד הבית ואת פעילותו בתום לב.

 

המלצותיי לועד הבית בעניין:

תיעוד ושמירת מסמכים

שמרו מסמכים 7 שנים אחורה בהם: פרוטוקולים של אסיפות הדיירים, מכתבי דרישות חוב שנשלחו על ידכם, את דוחות ההוצאות וההכנסות, פנקסי הקבלות שהנפקתם, הודעות שפרסמתם לדיירים על לוח המודעות

העברה מסודרת של תפקיד ועד הבית

בעת החלפת בעלי תפקידים בועד הבית, דאגו לקבל מהועד היוצא את כל החומר שברשותו ודוחות חייבים עדכנים, ככל שיעבור זמן מן הסתם יקשה עליכם לאתר מסמכים שלא נמצאים אצלכם.

לתבוע חוב כספי בשנה עד שנתיים הראשונות להיווצרותו

זו למעשה ההמלצה החשובה ביותר. אל תמתינו עם תביעת החוב זמן רב מדי ואל תאפשרו לזמן שחולף להחליש את זכותכם לגבייתו.

 

"זמן הוא כסף" – בנג'מין פראנקלין

 

זכרו כי יותר קל לתבוע ולגבות חוב חדש בשנה-שנתיים הראשונות לקיומו מאשר חוב שמתיישן. הכלל לועד הבית בעניין זה הוא ככל שהחוב "צעיר" יותר קל לתבוע אותו מאשר חוב "זקן" וישן.